1. 1-tc gül tan
 2. oldukça galeyana gelmiş,facebook profilinden anlaşılacağı üzere `milliyetçi` bi ablamız. kendisi üzerinden kemalistlere sallayan epey ekşici olması da ayrı bi ülke sorunu. hani tamam biz de biliyoruz herhangi bir fikre delice bağlanmanın zararlı olduğunu da her `atatürk` diyeni `kemalist` sanmak nasıl bi fikrin ürünüdür onu da düşünmek lazım.
 3. not: kemalistlerden de ülkücülerden de hazzetmeyen bi kürt.
 4. -----------------------
 5. 2-sagopa kajmer
 6. eski dinleyicilerinin birçoğuna göre eski günlerini mumla aratan sanatçı. kendisine yöneltilen eleştiriler genelde iki türlü oluyor. ilki `sago`nun dine yönelmesinden kaynaklanan yani tamamen fikirleriyle alakalı olması gerekirken müziğini de kapsayan ve de haksız olduğunu düşündüğüm eleştiriler, ikincisi ise özellikle `kits` ve `pesimist ep 5`ten sonra değişen müzik tarzına gelen eleştiriler ki ben de bu ikinci tür eleştirileri yapanlardanım.
 7. sagopa kajmer `pesimist ep 5`ten sonra çıkardığı albümlerde hep tek tük iyi şarkılar çıkarabildi. `hain`, `insafa gel`, `bir dizi iz`, `merhametine dön` gibi yine kaliteli şarkılar yaptı ama albümleri genel olarak kötü oldu. kimse dinlerken bir `bpg`, bir `romantizma` albümlerindeki güzelliği bulamadı ya da bir `yakın ve uzak` , `monotonluk maratonu` gibi şarkılar göremedi albümlerde. sözler yine kaliteliydi belki, etkileyiciydi ama o müzikler, arabeske kayan ve de arabeski de kirleten tarzda söylemeler hiç güzel olmadı.
 8. velhasıl her ne kadar son albümleri ikinci üçüncü kez dinleme isteği uyandırmasa da sagopa kajmer benim gözümde ülkenin en iyi söz yazarlarındandır.
 9. ----------------------------
 10. 3-yavuz sultan selim'in kürtlere bedduası
 11. `murat bardakçı`'nın 30 mart 2013 gecesi `tarihin arka odası` programında bir seyircinin sorusu üzerine, uydurulmuş bir şiirde geçtiğini söylediği beddua. ancak bu şiirin orjinali diyebileceğimiz çok çok benzerinin zamanında türk olmayan bir osmanlı vatandaşı tarafından tüklere yazılmış olduğunu da söylemiştir. programı ararken denk geldiğim konuyla alakalı bir murat bardakçı yazısı da mevcutmuş, buyrun.
 12. http://www.haberturk.com/yazarlar/murat-bardakci/834159-berbat-bir-siir-bozuntusunun-gecmisi-ve-asli
 13. edit: link düzeltildi
 14. ----------------------------
 15. 4-fatih terim
 16. `17 eylül 2013 galatasaray real madrid maçı` sonrasında gereğinden fazla ve haksız yere eleştirilen teknik direktörümüz. kendisi eleştirilmez değildir öncelikle,
 17. -`wesley sneijder` ve `didier drogba` transferlerinden bu yana takımın belirli bir taktiğinin olmaması
 18. -`6+0+4` kuralı bas bas ben geliyorum diye bağırırken hiç yerli oyuncu transferi yapmaması
 19. - 4-2-3-1 düzeni takıma daha uygun ve de sneijderi daha aktif hala getirebilecekken ısrarla 4-3-1-2 üzerinde durması
 20. -`yekta kurtuluş` dururken `emre çolak`'ı tercih etmesi
 21. -`armindo tue na bangna` transferini geleceğe yatırım olarak düşünürsek en önemli ihtiyacımız olan kenar oyuncusu ve `sol bek` eksikliğini giderecek transferler yapmaması,
 22. -başta `korner`ler olmak üzere takımın duran topları hiç etkin kullanamaması
 23. gibi konularda ben de çok eleştirdim imparatoru, hala da eleştiririm ancak real madrid maçının sonucunu hocaya bağlamak ya futboldan gram anlamamakla ya da art niyetle mümkündür. kadroları gördüğümde keşke tek forvetle çıksaymış dememe rağmen takım beni yanıltmış, gole kadar gayet iyi de oynamıştır. bireysel hatalardan kaynaklanan iki gol sonrasında da zaten artık karşıdaki rakip `real madrid`se yapcak bişey yok der maçı tamamlamaya bakarsın. kaldı ki 4-2-3-1 e döndükten sonra takım hepten dağılmıştır. fatih terim de artık nasıl ki geçen sene yanlış hatırlamıyorsam braga maçından sonra "bu oyun doğru oyun, bugün olmazsa yarın sonuç verir, ama elbet bigün verir" gibisinden bi konuşma yapmıştı, bugün de aynı mantıkla yaklaşıp doğru oyunun bu oyun değil 4-2-3-1 sistemi üzerine kurulu olan oyun olduğunu görüp ona yönelip taktiğin sonuç vermesini beklemelidir naçizane fikrimce.
 24. -------------------
 25. 5-vaat etmek
 26. türkçe, bir kelimenin sonuna `etmek`, `olmak` gibi yardımcı fiil getirildiğinde ses olayları (ses türemesi, ses değişmesi vs.) meydana geliyorsa bu iki sözcüğün birleştirilmesini gerektirdiğinden doğru yazımı `vadetmek` olan eylem.
 27. --------------------
 28. 6-leyla ile mecnun'dan sonra gelen çay sevgisi
 29. sürekli çay ve çay demlemek ile ilgili fotoğrafların, sözlerin ortaya çıkmasına neden olan sevgidir. popülizmin diğer tüm örnekleri gibi bu da gelip geçicidir. benzer bir durum `la` sözü için de geçerli. samimiyet göstergesi olan bu iki şey artık yapmacıklığın simgesi olmuştur gözümde. en iyisi bi kenara çekilip biraz zamanın geçmesini beklemek. sonuçta insanın doğasında ne varsa önünde sonunda ona döner. bi süre sonra bu ergenvari şekilde hareket eden insanlar da kaybolur, gerçekten çay sevdalısı insanlar ve la sözcüğünü kullanan değil, ağzından la sözcüğü çıkan insanlar kalır geriye.
 30. edit: imla
 31. ------------------------
 32. 7-mehmet gökkaya
 33. `kalbe dolan o ilk bakış`'ın sözlerini yazmış şair. ayrıca aruzla yazılmış şu şiiri de yine meşhurdur.
 34. şu yanan bağrıma yaslan, duyacaksın nesi var
 35. sana bir derdimi açtım, daha binlercesi var
 36. sana vurgun deli gönlüm, yine feryad sesi var
 37. sana bir derdimi açtım, daha binlercesi var
 38. ---------------------------
 39. 8-twitter
 40. sürekli bir şeyler düşünen insanlara kafayı yedirtme potansiyeline sahip site. sadece gündemi takip etmek için açtığım hesap 10 dakikada fazla gelmeye başlamıştır bana. kaldı ki fake hesaptı bir de, yani sadece bi kaç haber sitesi ve bi kaç ünlü şahsı `:yılmaz erdoğan``:murat menteş``:ahmet hakan``:falan` takip ettim sadece. `facebook`ta bile gördükleri şeyler karşısında "ulan ne boş arkadaşlar, insanlar var" deyip onları kafaya takan ben şu twitter ülkesinde hepten hastanelik olmazsam iyidir.
 41. ayrıca kaç senedir iphone kullanıyorum, herkese kullanımının çok kolay olduğunu söylerdim. twitter bu lafımı da yedirtti sağolsun. iki twitter hesabı arasında geçiş yapabilmek için bakmadık delik bırakmadım telefonda.
 42. ----------------------
 43. 9-gerçek islam bu değil
 44. milletimizin hiç okumaya ve araştırmaya yönelmemesinden mütevellit pek çok alanda pek çok bilgiyi yanlış anlaması durumunun sadece din ayağı. her ne kadar son zamanlarda dalga geçilse de aslında basit bir konu değildir, olmamalıdır. he bunu da bir müslüman olarak niye dini yanlış yorumluyoruz falan diye söylemiyorum, bu sonucun doğmasına sebep olan o tembellik konusunu önemli buluyorum. duyduğumuz her şeyi sağda solda anlatma gereği hissediyoruz ancak onların hiçbirinin doğruluğunu teyit etme gereği duymuyoruz. haliyle doğruyla yanlış bilginin bu kadar iç içe girdiği bir dönemde de bu tarz söylemler ortaya çıkıyor. buna benzer bazı diğer laflar için :
 45. (bkz: gerçek kemalizm bu değil)
 46. (bkz: gerçek sosyalizm bu değil)
 47. --------------------------
 48. 10-al senin olsun
 49. türkçe müzikte en iyi girişe sahip şarkılar arasında ilk üçü beşi zorlayabilecek kalitede bir `orhan gencebay` şarkısı. öyle orijinal bi havası var ki `orhan gencebay ile bir ömür` albümünün en güzel kısmı bu şarkının kimse tarafından söylenmemesi olmuş diyebilirim. hatta `cash flow` un `hayata küstüm` şarkısının zamanında o kadar meşhur olmasının sebebi de yine bu şarkının müziğinin kullanılmasıdır.
Comments powered by Disqus